fotografie

Zpět na domovskou stránku...

Fotografie... Achill Island (hrabství Mayo)
je největším irským ostrovem. Většinu z jeho 147 km2 tvoří neúrodné mokřiny. Od "pevniny" je oddělen mělkou úžinou zvanou Achill Sound. Silnice vede po úzkém náspu, na který navazuje železný otáčecí most, pozoruhodné a nekonvenčně pojaté technické dílo.

Chcete-li si půjčit kolo, učiňte tak hned za mostem, v r. 2000 jsem jinou půjčovnu na ostrově nenašel. Vzhledem k rozloze a povaze terénu představuje ideální dopravní prostředek.

Dobrým místem pro ubytování může být např. Dugort nebo Keel. V obou místech jsou pláže (v Dugortu písčitá, v Keelu oblázková) i možnost kempování. V Keelu se dá navíc  surfovat.

Na Achillově ostrově najdete řadu zajímavostí.  Asi nejznámější je Slievemore Deserted Village, vesnice kompletně opuštěná v době velkého hladomoru. Nedaleko, vysoko na úbočí, najdete také megalitické hrobky. Slievemore (672 m) je nejvyšší horou ostrova s vrcholkem po většinu času zahaleným v oblačném oparu. Zcela na západě pak útesy o něco nižšího masivu  Croaghaun (668 m) spadají příkře do Atlantiku. V jeho těsném sousedství najdete neuvěřitelnou písčitou pláž Keem, skrytou v malé zátoce. Koupání jsem nezkoušel, ale viděl jsem tu pár odvážlivců v neoprénu.

Skvělou projížďkou je okruh kolem jižního cípu ostrova. Prudká stoupání a sešupy vyhlídkové silničky Atlantic Drive po rozeklaném západním pobřeží dají sice trochu zabrat, ale námaha rozhodně stojí za to. Projel jsem ji oběma směry. V některých místech je ovšem třeba opatrnosti: příliš razantní  jízda může být zážitkem sice skvělým a neopakovatelným, ale i posledním.

Podobně jako na nedalekém ostrově Clare, také zde měla jednu ze svých základen pirátská královna Grace O'Malley. Obytnou věž Kildownet Castle najdete na břehu úžiny na jihu ostrova. O věcech nadčasových můžete přemítat na nedalekém starém hřbitově z období velkého hladomoru.

Rád bych se ještě zmínil o zcela nevšední ochotě majitele kempu Lavelle's Camping Park v Dugortu, pana Michaela Lavelle. Vida mé zklamání, že v místě není půjčovna kol, dovezl mne vlastním autem do Achill Sound na opačném konci ostrova. Díky tomuto jeho "obchodnímu tahu" jsem navzdory soumračné povětrnosti setrval v místě celý týden a projezdil (s výjimkou Minaun Heigth) celý Achill křížem kráž...

Obrázky         zvětšíte klepnutím na jejich miniatury nebo popisky...

 

       

Achill Sound

Alices Harbour Inn

 

most přes úžinu

rozcestí před Cashel

 

kostel
v Bunnacurry

"traffic jam"

 

po dešti

nová hospoda
v Dugortu

 

Dugort
Golden Strand

Slievemore
konečně bez mraků

 

Slievemore
v pracovním

kdysi se tu bydlelo

 

komíny ještě stojí

cesta do pastvin

 

Keel

Keem

 

megality

Deserted Village

 

Deserted Village

opuštěný dům nad přístavem Dooega

 

vypínač

Dooega

 

Atlantic Drive

Atlantic Drive

 

Atlantic Drive

Kildownet Castle

 

Kildownet
Old Cemetery

nedaleko Kildownet

 

zeleň na
poloostrově Corraun

žebrající starý brach

 
         

 

Zpět na domovskou stránku...