Fotografie ...
Aranské ostrovy
se nacházejí v hrabství Galway a jsou tři: Inishmór (Velký), Inishmaan (Prostřední) a Inisheer (Východní). Obyvatelé sice hovoří i anglicky, avšak ostrovy jsou jednou z bašt "gaelic", tedy domorodé irštiny. Dostat se na Inishmór je patrně nejsnazší z Galway, kde lze zakoupit zpáteční lístek s volným návratem. Autobus, který je v ceně lodního lístku (£15), dopraví cestovatele do přístavu Rossaveal (37 km západně od Galway) a odtud pak loďmo (asi 40 min.) do přístavu Kilronan na východním břehu ostrova. Jinou možností je plavba z Doolinu. Je to ovšem o něco dražší, return ticket na Inishmór stojí £20, na Inishmaan £18 a na Inisheer £15. Tyto ceny byly platné v roce 2000. 

Pro ostrovy jsou typické stovky kilometrů kamenných zídek, vyrovnaných "na sucho" způsobem zdánlivě vratkým, avšak má se za to, že většina jich pamatuje celé stovky, ba i tisíce let. Převládá vápenec, stejně tak jako na pevnině v oblasti the Burren. K vidění jsou tu mohutné kamenné pevnosti, zbudované kolem přelomu letopočtu, také clochány, jakási "kamenná iglú", obydlí raně křesťanských mnichů a poustevníků, jakož i řada opuštěných domů a všudypřítomné pasoucí se krávy, ovce a koně. Počasí tu bývá velmi deštivé, a tak je třeba ocenit každý okamžik, kdy zrovna prosvitne slunce. V takovém případě je nejrozumnější ihned zajít do půjčovny kol u přístavu a vydat se na objížďku ostrova. Všechny následující obrázky jsou z ostrova Inishmór.

Místní názvy se mohou v drobnostech lišit, protože transkripce irských jmen do angličtiny není zcela jednotná. Navíc některá místa mají více jmen. Například Inis Mór, Inishmór nebo také Inishmore, případně Árainn značí jeden a tentýž ostrov.

Obrázky zvětšíte         klepnutím na jejich miniatury nebo popisky...

 

       

u přístavu 

jako kamenná stužka

 

prodej svetrů

dialog

 

zdi, samé zdi

někdejší krb

 

Clochán
 na Carraige

bílý Ježíš
s bílým koněm

 

Dún
Eoghanachta

fragment z lokality
"Seven Churches"

 

opuštěný
a tajemný

branka

 

Teampall
Bheanáin

moře aranžérem

 
         

 

Zpět na domovskou stránku...