fotografie

Zpět na domovskou stránku...

Fotografie ... Dobrým výchozím bodem pro výlet na ostrov Clare
je centrum hrabství Mayo, městečko Westport. Silnice do Roonagh Quay vede okolo poutní hory  Croagh St. Patrick (765 m), kam každoročně poslední červencovou neděli stoupají tisíce poutníků. Na naše sekularizované poměry něco obtížně představitelného. Při troše štěstí lze do Roonagh Quay (případně zpět) dojet stopem nebo za £8,00 busem od informačního střediska ve Westportu. Dalších £10,00 stojí plavba na Clare. Oba lístky jsou zpáteční s volným návratem. Cena tedy není zrovna přívětivá: vždyť za £18,00 se dá busem projet celé Irsko od východu na západ a ještě o kousek dál... Tyto i níže uvedené ceny se týkají roku 2000. 

Clare Island spojuje s pevninou pravidelné lodní spojení. Z přístavu Roonagh Quay, necelých 30 km západně od Westportu, jezdí buď Clare Island Ferries nebo Ocean Star O'Malleys Ferries. Druhá z jmenovaných společností se pyšní jménem nepolapitelné pirátské královny Grace O'Malley, která je údajně na Clare pohřbena. "Invincible on land and sea", tedy "Nepolapitelná na zemi i moři", tak znělo její rodinné motto. Hned u přístavu jsou zbytky věžovité stavby, jednoho z více sídel klanu. Grace O'Malley, přezdívaná Granuaile, byla dcerou mocného vládce provincie Connaught, který měl svou vlastní námořní flotilu a vojsko. Kromě základny na Clare vlastnila např. dodnes dobře zachovanou obytnou věž v Kildownet na jihu Achill Island. Vzdálenost mezi oběma sídly není větší než 10 km.

Ostrov Clare je obydlen velmi řídce. Uvádí se nějakých 150 stálých obyvatel. Kdoví, jak se tu dokáží uživit. Poblíž přístavu se nachází Bay View Hotel, je tu i pár B&B's, půjčovna kol, něco jako kulturní dům a koloniál s poštou. Majetní se mohou ubytovat na severním pobřeží v budovách přiléhajících k majáku, tuláci a dobrodruzi v polooficiálním kempu s možností sprchy v nedalekém společenském centru. Denní poplatek činí £3,00, což je částka lákající k delšímu setrvání. Ostrov je ovšem nevelký a pokud občas přestane pršet, dá se za tři až čtyři dny beze zbytku prozkoumat. V době mé návštěvy pršelo vydatně, až tak, že i domorodá servírka v hotelovém pubu prohodila cosi o "padajících žábách". Tento v anglicky mluvících zemích obvyklý příměr se ukázal být velmi přesným. Ovšem majitele pubu to zase tolik mrzet  nemuselo, neboť vše živé se shromáždilo v jeho monopolním lokále a konzumace rostla nad obvyklé meze.

Obrázky         zvětšíte klepnutím na jejich miniatury nebo popisky...

 

       

Roonagh Quay

Granuaile's Castle

 

můj stan

cesta po dešti

 

Knockmore

útesy na severu

 

maják

cesta na západ

 

bývalé
cisterciácké opatství

okno kostela

 

okno kostela

pošta a koloniál

 

starý dům

na úpatí Knockmore

 

půjčené kolo

útesy na jihozápadě

 

schránka

pomocník

 
         

 

 

Zpět na domovskou stránku...