Fotografie...
Oblast označovanou jako Connemara,
nebo též irsky Conamara,
najdete na mapě zhruba uprostřed západního pobřeží Irska v hrabství Galway. Část území je národním parkem.

Sever Connemary je hornatý (pohoří Twelve Bens a Maumturk Mountains) s nadmořskou výškou okolo 600 až 700 m, jižní část je spíše plochá, poseta stovkami jezer a jezírek. Na rozlehlých rašeliništích se pasou stáda ovcí. Aby si je majitelé nepopletli, jsou jednotlivé kusy označeny výraznými barevnými skvrnami, které mírumilovným tvorům propůjčují vzhled punkerů. 

Dobrým výchozím bodem je městečko Clifden (An Clochán) s necelou tisícovkou obyvatel. Najdete tu řadu příjemných hospůdek, informační kancelář, půjčovnu kol, jakož i kemp vzdálený od centra nějakých 20 minut chůze. Dobrým místem k přenocování může být též Leo's Hostel (snad opět v provozu), nedaleko centra s možností stanování na přilehlých terasách. V noci tu sice bývá trochu rušno, ale £4 za stan v r. 1998 byly velmi přívětivé. Na okružní ulici, vymezující městské jádro, najdete také příjemnou kavárničku, kde možno levně a dobře posnídat, nechybí ani do noci otevřené take-away s tradičními fish and chips a jinými nezdravými, leč neodolatelnými dobrotami. Pokud je třeba vyprat oděv, pak mohu s klidným svědomím doporučit místní laundry (cestovní košili mi vyžehlili tak přepečlivě, až jsem si připadal nesvůj).

Necestujete-li s vlastním bicyklem, tož si ho určitě na pár dnů pronajměte. Okružní silnička Sky Road západně od Clifdenu skýtá četné výhledy na zdejší pozoruhodnou krajinu. Má nejoblíbenější cyklotrasa vede z města na jih, přes Balinaboy,  Ballyconneely a Roundstone zpět okruhem do Clifdenu. Dá se jet i na sever, třeba do městečka Cleggan, odkud je lodní spojení na Inishbofin (viz), případně se můžete vydat do Letterfrack, vstupní brány Connemara National Park. Pokud jste absolvovali oněch zhruba 15 km z Clifdenu do Letterfrack, pak si přišlápněte ještě další asi 2 km a prohlédněte si opatství Kylemore Abbey ležící na břehu stejnojmenného jezera.

Jestliže déšť je pro Irsko stejně typický jako pro Saharu písek, pak -aspoň podle mých zkušeností- pro Connemaru je přímo atributem. Pokud se vám tu podaří nezmoknout, tak jste nejspíš zabloudili někam jinam.

Obrázky         zvětšíte klepnutím na jejich miniatury nebo popisky...

 

       

Clifden
od západu

Clifden
od jihu

 

Clifden
Leo's Hostel

Clifden
E.J. Kings
Bar

 

Clifden
Cullen's Coffee Shop

Clifden
Mannion Hardware

 

okolí
Clifdenu

okolí
Clifdenu

 

okolí
Clifdenu

Ballyconneely

 

Ballyconneely

Ballyconneely

 

stařík

na pastvě

 

ovce

pláž Mannin Bay

 

Sky Road

Sky Road

 

Claddaghduff

past na kraby

 

Connemara

Connemara

 

Connemara

jezero Kylemore

 

Kylemore Abbey

Kylemore Abbey
(remastered)

 
         

 

Zpět na domovskou stránku...