Fotografie? ... Galway (city), irsky Gaillimh,
patří k nejrychleji se rozrůstajícím městům republiky.
V roce 2000 se uvádělo 57.000 obyvatel, což odpovídá čtvrtému místu za Dublinem, Corkem a Limerickem. Jde o důležitou křižovatku autobusových spojů na středozápadním pobřeží. Protože veřejná doprava je v Irsku v naprosté většině autobusová, město nelze jen tak snadno minout. Hrabství Galway je druhým největším irským hrabstvím (po Co. Cork).

Galway je dobrým výchozím bodem pro ty, kdo se chtějí podívat do Národního parku Connemara (na severozápad), nebo na Aranské ostrovy, které jsou snadno dosažitelné z přístavu Rossaveal asi 40 km západně od Galway City. Do třetice jde o příhodný výchozí bod směrem na jih do oblasti the Burren v hrabství Clare.

Galway je hlavním centrem jazyka Gaelic (domorodé irštiny), zdejší obyvatelé většinou irsky umějí. Na místní universitě (National University of Ireland, Galway, neboli Ollscoil na hÉireann, Gaillimh) je irština jedním z vyučovacích jazyků.

Centrem města se zdá být Eyre Square, kde je možno posedět v Kennedy Parku, ale v nedalekém okolí i nakoupit, na dosah je Information Office, bývala zde pobočka American Express (nyní přemístěna do Killarney), nádraží vlaků i busů je hned vedle ve Station Road.

Kromě půvabných uliček, Spanish Arch a na zdi vymalovaného Jima Morrisona tu mají moderní katedrálu, o jejíchž architektonických kvalitách jedni nepochybují, jiní se vyjadřují s despektem. Jde o dílo eklektické, v němž se historizující prvky mísí s modernou a celek působí poněkud roztříštěně až rozpačitě. Okázalé dílo svědčí o velkých ambicích, ale provedení schází odvaha a nápad. Chrám se nachází na jednom z ostrovů, který je obtékán rameny řeky Corrib, jež propojuje stejnojmenné jezero s mořem.

Pro hitchhikery a osaměle putující dobrodruhy dodávám, že v sezóně je zde poměrně nesnadné najít ubytování za přiměřenou cenu a v přiměřené vzdálenosti od centra. Pominu-li dražší B&B's, pak kempy jsou v okolí tři: jeden je v Salthill (dobrých 5 km západně), další ve Spiddalu (asi 18 km západně) a třetí Ballyloughane Caravan and Camping Park je 5 km východně na Dublin Road (N6). V r. 2000 se tu za stan platilo £4. V žádném z kempů jsem však nikdy nenocoval, nýbrž pokaždé prchl buď do Cliffdenu v Connemaře, nebo do Doolinu v the Burren. Do obou míst jedou přímé spoje.

Ferry Services ... O'Brien Shipping (Aran Islands) tel: (353) (0)91 567 283
Bus Eireann ... tel: (353) (0)91 562 000
Galway Turist Office ... tel.: (353) (0)91 563 081

Obrázky         zvětšíte klepnutím na jejich miniatury nebo popisky...

 

       

St. Nicholas Cathedral

universita

 

Spanish Arch

Jim Morrison jako banner

 

Spisovatel Pádraic O'Conaire

Pádraicovy botky...

 

u vchodu ke františkánům...

fešák

 

 

Zpět na domovskou stránku...