Fotografie ...
Severní Irsko (Northern Ireland)
je součástí Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, tedy jeho nejvyšším představitelem je anglická královna.

Ačkoli pracovnice turistického centra na North St. v Belfastu zjevně nerada odpovídala na mé otázky týkající se 'troubles' (letitého konfliktu mezi protestanty a katolíky) a pokoušela se mi naznačit, že jde o věci minulé, které nemá smysl křísit, přesto pár dnů před tím vhodil protestantský extrémista v městečku Ballymoney zápalnou láhev do ložnice, kde spaly tři malé děti. Rodina byla nábožensky smíšená, rodiče se společně účastnili jakéhosi setkání pořádaného katolíky. Všechny jejich děti uhořely. Pouhých pár týdnů na to, 15. srpna 1998 odpálili muži z pravé IRA ve městě Omagh auto naložené výbušninami. Ulice byla plná lidí a bilance úděsná: 28 mrtvých a přes 200 raněných. Tím místem jsem projížděl 29. července a liboval si, jaký je tu klid a pohoda.

Jedním z důsledků troubles je mimo jiné naprostá neexistence zavazadlových úschoven. Když jsem se na belfastském autobusovém nádraží sháněl po 'left-luggage office', obdržel jsem nekompromisní odpověď: 'Sorry sir, there are no left-luggage offices in Northern Ireland...'  (Lituji pane, ale v Severním Irsku neexistují žádné úschovny zavazadel...). Naštěstí se mi vždy podařilo uschovat batoh v prostorách Parcel Link, což je jakási balíčková pošta realizovaná běžnými linkovými autobusy. Zkrátka Ulsterbus rozváží kromě cestujících i balíčky. V Derry, Enniskillen i Belfastu jsem vždy uspěl. Patrně díky své prostoduché vizáži, evidentně 'neirské' angličtině a evidentně vandrácké výbavě.

Pomineme-li občasné výbuchy násilí, které mohou od návštěvy odrazovat, je Severní Irsko určitě hodno větší pozornosti cestovatelů. Například starobylé Derry, uzavřené v historických hradbách, je nezapomenutelným místem. Bohužel i zde jsou patrné stopy letitého sporu. Rušivě působí opevněná armádní základna v historické části města, pro turisty nepochopitelně působí obrněná hlídková vozidla. Katolický Bogside a protestantskou část města rozeznáte snadno: loajalisté mají obrubníky ve 'svých' ulicích pomalovány červenomodrobíle, katolíci se při barevném řešení svých příbytků drží spíše tradičních republikánských barev, tj. zelené a světlých odstínů oranžovožluté.

V porovnání s republikou je v Severním Irsku větší hustota osídlení a silnice jsou o třídu kvalitnější. I životní úroveň se zdá být lehce vyšší. Lidé tu jsou ovšem stejně srdeční a vstřícní jako na jihu.

Vzpomínám si na ochotného správce Lakeland Canoe Centre v Enniskillen, který na zazvonění převážel příležitostné hitchhikery na pramici tam i zpět, vždy s úsměvem a v dobré náladě. Také jsem ocenil ochotu dispečera autobusového nádraží v Limavady. Když jsem do místa přijel posledním busem z Derry, nádraží právě zavíralo. Do kempu bylo docela daleko a kvapem se stmívalo. Ten chlapík mi sám od sebe nabídl, že mne tam zaveze a také on tak učinil s úsměvem a v dobrém rozmaru. Shodou okolností jsem ho přesně týden poté potkal v Dublinu před Trinity College. Byl tu na dovolené se ženou, což je jasným důkazem, že svět je malý. A do třetice ještě jedna maličkost, která mne potěšila. Paní v recepci kempu Hilltop Holiday Park ve městě Portrush po běžné proceduře zápisu a platby mi zdarma přidala dávku vlastního pracího prášku do automatické pračky a také ona tak učinila s milým úsměvem. Když si přečetla, odkud jsem přicestoval, dodala: 'Z České republiky jsme tu snad ještě nikdy nikoho neměli.' - Nu, je to možné, protože 7 britských liber za stan není zrovna cena pro české tuláky nebo motorizované pojídače konzerv.

Ani po letech a s odstupem nejsem schopen nahlédnout příčiny letitého násilí, které se v Severním Irsku děje. Domnívám se, že o náboženský problém se ve skutečnosti nejedná. Křesťan, ať je protestantem nebo katolíkem, přece není ve jménu své víry oprávněn vraždit. Rozumím hlasům přimlouvajícím se za politické sjednocení ostrova. Bylo by to logické. Minulost však zasela mnoho křivd. Na obou znesvářených stranách zemřelo příliš mnoho lidí je velmi těžké odpustit a téměř nemožné zapomenout.

Zdá se mi, že všude tam, kde jsou řízeně osídlována území etnicky odlišným obyvatelstvem, docházívá následně k problémům. Troubles jsou fenoménem podobným našim Sudetům. Angličtí a skotští dosídlenci si přinesli svoji kulturu a náboženství, přičemž obojí kolidovalo s místními zvyklostmi. Plody této státní mocí řízené kolonizace jsou sklízeny dodnes. Bohužel žádné snadné řešení neexistuje. Vždyť někdejší novoosídlenci jsou tu dnes  již také 'doma'.  A to asi i bez uvozovek. Tři sta let je tři sta let.

Jak jsem již zmínil, Irové jsou v drtivé většině skvělí a vstřícní lidé a tak jim držím palce.

Obrázky         zvětšíte klepnutím na jejich miniatury nebo popisky...

 

       

Enniskillen

Enniskillen,
hrad

 

Enniskillen, Canoe Lakeland Centre

Omagh

 

Derry, radnice Guildhall

Derry,
na hradbách

 

Derry,
na hradbách

Derry,
opevněná základna britské armády

 

Derry,
Bloody Sunday Memorial

Derry,
Bogside

 

Free Derry Monument

Derry,
symbol mírové budoucnosti

 

Dunluce Castle

Schody obrů
(Giants Causeway)

 

Bushmills Destillery

Bushmills Destilery

 

Belfast,
Clock Tower

Belfast,
budova opery

 

Belfast,
radnice

Belfast,
městský znak

 
         

 

Zpět na domovskou stránku...