Fotografie...
Rozlohou nevelké Sligo
s 18 000 obyvateli je hlavním městem stejnojmenného hrabství. Leží pří ústí řeky Garavogue, jejíž nábřeží (Kennedy Parade) je lemováno spoustou příjemných kavárniček a galerií.

Tak jako je Dublin spojen se jménem Jamese Joyce, reprezentuje Sligo na poli literárním básník William Butler Yeats (1865-1939). Jeho étericky pojatou sochu od Rowana Gillespieho najdete na Stephen St. před budovou Ulster Bank.

Pokud ještě někdy pojedu do Irska, budu se muset ve Sligo County zdržet déle. V okolí města je řada pozoruhodností, které jsem nestačil navštívit. Např. Carrowmore Megalithic Cemetery, pohřebiště z doby kamenné, čítající přes 60 kamenných kruhů nebo mohutný mohylový hrob Knocknarea Cairn, případně další mohylový hrob Deer Park Court Cairn, datovaný přibližně do období 3 000 př.n.l. Zcela výjimečnou lokalitou je ostrov Inishmurray, vzdálený od pevniny pouhých 6 km, ale bez jakéhokoli pravidelného lodního spojení. Ostrov je neobydlený, k vidění jsou tu ruiny kláštera ze 6. stol., oltáře pod širým nebem, včelíny připomínající kamenná iglů a jiné zajímavosti. 

Co jsem však navštívit stihl, byla místní radnice, bývalé dominikánské opatství a několik pubů, z nichž naprostou špičku představuje Hargadon Bros na O'Connell St. Přestože se tu nehraje irish music, posezení je velmi příjemné. Bar je na užším konci opatřen jakýmsi paravánem se zabudovanými otočnými okénky, host zde zasedne, pootočí okénko, objedná si, a když nechce zírat barmanovi pod ruce, zase okénko přivře. Stěny jsou obložené tmavými policemi, léty zprohýbanými, opatřenými množstvím šuplátek. Topení je řešeno železnými kamínky. Stůl štamgastů je vpravo vedle vchodu a postávající stolovníci ve mně budili dojem barokních venkovanů, kteří sem přebrodili proti proudu času.

Obrázky         zvětšíte klepnutím na jejich miniatury nebo popisky...

 

       

řeka Garavogue

na obzoru Benbulben

 

Sligo Abbey

Sligo Abbey

 

Sligo Abbey

Sligo Abbey

 

Sligo Abbey

Sligo Abbey

 

Sligo Abbey

radnice

 

andělské vlasy

Famine Memorial

 

Famine Memorial

W.B.Yeats
(remastered)

 

pub Hargadon Bros

dům za řekou

 
         

 

Zpět na domovskou stránku...